Fogszabályozó készülékek
Manapság már szinte bármilyen fogászati rendellenesség helyrehozható a megfelelő fogszabályzó készülékkel. Fontos azonban tisztában lenni a különböző típusok illetve technológiák előnyeivel és hátrányaival. Elmondjuk mit érdemes tudni ahhoz, hogy könnyen megtaláljuk a számunkra optimális megoldást.
Fogszabályzó típusok
Többféle szempont szerint lehet osztályozni a fogszabályzókat. A legfontosabb a rögzítés módja, mely szerint léteznek:
- Kivehető fogszabályzók
Ahogy a nevük is mutatja, a különbség az, hogy el lehet-e távolítani őket olyan alkalmakkor, amikor nem szeretnénk viselni őket, például evés közben vagy egy megbeszéléskor. Három típusuk létezik:
- Kivehető fogszabályozó készülékek gyerekeknek: Ezek klasszikus kivehető fogszabályozók. Napi 12 órás viseletet igényelnek, 7-8 éves kortól ajánljuk őket, kisebb fogmozgatásokra vagy komplexebb állcsont-növekedés irányításra.
- Kivehető fogszabályozó készülékek felnőtteknek: Ezek átlátszó, sínes készülékek. Napi 22 órás viseletet igényelnek, bármelyik életkorban ajánljuk a használatukat. Szinte minden fogszabályozási feladatra jó megoldást nyújtanak, kivéve komolyabb állcsont eredetű problémákat. A DoctorDent rendelőben a Spark és Invisalign rendszert használjuk
- Kivehető fogszabályozó készülékek aktív kezelés után, vagy másnéven retenciós készülékek. Ezeket a fogszabályzó készülékeket általában csak éjszaka kell viselni,
- Rögzített fogszabályzók
A rögzített fogszabályzók a drótív és az úgynevezett bracketek segítségével rendezik a fogsort. A bracketek a fogakhoz rögzített zárak, a segítségükkel marad a helyén a fogszabályzó készülék. Az ív fejti ki az erőt (nyomást vagy húzást), amely a fogakat a kívánt helyükre mozgatja.
A bracketek típusai
A rögzített fogszabályzó készülékből két alapvető modell létezik a bracketek típusa szerint.
- Hagyományos bracket
- Önligírozó bracket
Hagyományos (standard) bracket
Mi a DoctorDentnél úgy véljük, hogy a modern fogszabályozási technológiák messze felülmúlják a hagyományos bracketeket. Ezért rendelőnkben több mint 10 éve már csak az új, önligírozó bracketeket használunk.
Önligírozó (önzáró) bracket
Az önligírozó bracketek beépített ajtó segítségéve rögzítik az ívet. Ez az ajtó nem feszül rá az ivre mint a hagyomanyos ligaturák, kisebb a súrlódás, ezért gyorsabban mozognak a fogak. Az ajtókat nem kell cserélni, az aktivalas nagyrészt maga az ívcsere.
A DoctorDent renedlőben a világelső Damon rendszert használjük, többek között a legújabb Damon Ultima fogszabályzót.
Előnyök
- Kényelmesebb viselet
- Diszkrét megjelenés
- Ritkábban kell aktiválni
- Rövidebb tart az aktiválás
- Rövidebb ideig tart a kezelés
- Könnyebben tisztán tartható
- Az esetek többségében elkerülhető a foghúzás
A fogszabályzó készülék anyaga szerinti típusok
A fogszabályzókat az anyaguk szerint is lehet osztályozni.
- Hagyományos fém fogszabályzók. Általában rozsdamentes orvosi acélból készülnek.
- Egyéb fém fogszabályzók. Ilyenek például a titán készülékek fémallergiások számára. A készülék anyaga szintén lehet tiszta arany, vagy aranyra színezett rozsdamentes acél is.
- Porcelán fogszabályzó készülékek. Ilyenek például nálunk a Damon Clear bracket, amely egy polikristályos alumínium porcelán származékból készül. Áttetszően fehér, teljesen átveszi az alatta lévő fog színét, és nem színeződik el kávétól, teától sem.
- Mesterséges zafír készülékek. Ezek a fogszabályzók kristálytiszták, de ugyanakkor nehéz levenni őket, illetve könnyen eltörnek. Már nem használjuk a rendelőnkben.
- Átlátszó sínes fogszabályzók. Ezek a készülékek speciális műanyagból készülnek. Ilyen például az újonnan a piacra dobott Spark Trugen.
Porcelán fogszabályzók
Előnyök
- Természetes hatású
- A porcelán bracket a fog színéhez alkalmazkodik, így a fogszabályzó csak közelről látszik
- Fémallergia esetén is használható
- Nem lesz hosszabb a kezelési idő
Hátrányok
- Drágább, mint a hagyományos fém fogszabályzó
Láthatatlan fogszabályzók
A láthatatlan fogszabályzók is lehetnek rögzítettek illetve kivehetők. Elterjedt rögzített megoldás a Forestadent 2D Lingual belső fogszabályzó készülék, amely kisebb esztétikai korrekciók kivitelezésére alkalmazható.
Arany fogszabályzók
A rögzített láthatatlan fogszabályozás egyik csúcsa a 3M cég által szabadalmaztatott Incognito rendszer. Használatakor minden páciens számára egyedi, speciális bracketeket készíttetünk aranyból a fogsor belső részére, és a robottechnológiával készült drótívek segítségével tökéletes eredményt érünk el.
Kivehető láthatatlan fogszabályozás
Az amerikai Invisalign cég fejlesztette ki az első széleskörben elterjedt kivehető láthatatlan fogszabályzó készüléket. A kezelés során átlátszó műanyag síneket gyártunk le személyre szólóan minden páciensnek egyedi 3D tervek alapján. A síneket a páciens bármikor tetszés szerint ki- és be tudja helyezni, ami nagy előny amikor a felnőtt fogszabályozás alatt egy fontos tárgyaláson kell részt venni.
Az Invisalign ugyanakkor drágább, mint a hagyományos fogszabályozás. Erre jelent kitűnő alternatívát a Spark fogszabályzó rendszer, amely minőségbeli kompromisszum nélkül nyújt hasonló megoldást kb. féláron.
Előnyök
- Szinte láthatatlan
- Kivehető
- Teljesen személyre szabott
- Minimális kellemetlenséggel jár a használata
- Rövidebb ideig tart a kontroll kezelés
Hátrányok
- A nagyon súlyos elváltozásokat nem mindig lehet vele kezelni
Kivhető éjszakai fogszabályzó
A kivehető éjszakai fogszabályozót általában a gyermek fogszabályozás alatt használjuk, mert ilyenkor még könnyebben mozgathatók a fogak. A név megtévesztő, ugyanis legalább napi 12 órán át kell viselni a készüléket.
Retenciós fogszabályzó
A retenciós fogszabályzó készülékek tartják a fogakat az új helyükön a fogszabályzó kezelés után. Minden kezelés után javasoljuk a használatukat.
Melyik fogszabályzót érdemes választani?
A legfontosabb, hogy az adott technológia illetve készülék alkalmas-e a problémák kezelésére. Szintén kizáró kritérium, ha allergiás vagy valamelyik alkatrészre. El kell dönteni, hogy mennyire szeretnéd elrejteni a fogszabályzót, illetve milyen apró kellemetlenséget vagy hajlandó elviselni. És végül természetesen a pénztárcád is nagyon fontos szempont.
Fogszabályzó szakorvosi rendelőnkben minden kezelés egy személyre szabott, részletes konzultációval kezdődik, amely során együtt megtaláljuk a neked ideális megoldást.
Gyakori kérdések
Minden fogszabályzó kezelés egyedi. Hosszuk attól függ alapvetően, hogy hány fogra terjed ki a kezelés, és milyen mértékű mozgatás szükséges. Az aktív fázis akár másfél-két évig eltarthat. Ezt követi a retenciós fázis, amely akár szintén két lehet – ez alatt azonban már kivehető fogszabályzót kell csak hordani.
A fogszabályzó árak nagyon sok mindentől függenek. Az alapvető szempontok: 1. Milyen mértékű problémát kell kezelni 2. Hány fogívre kell fogszabályzó 3. Milyen technológiát használunk. Rendelőnkben minden fogsorra és pénztárcára megtaláljuk a megfelelő megoldást.
A fogszabályzó kezelés nem fájdalmas, inkább csak átmeneti kellemetlenséget okoz. A készülék felhelyezése jelentkezhet enyhe irritáló érzés. Ez legtöbbször pár nap alatt elmúlik.https://www.doctordent.hu
Igen. A fogszabályozást bármikor, akár felnőttkorban is el lehet kezdeni. Gyermekkorban viszont általában könnyebben alakítható a fogsor.
Érdemes megvárni az első négy metszőfog kibújását, ez általában a 7-8 éves kort jelenti. Az állcsontból eredő problémák kezelését is érdemes már ebben a korban elkezdeni.